Blog

Azzalure – botoks

12 Kwi 2018

Co to jest?

Toksyna botulinowa – wykorzystywana w zabiegach ogólnie określanych jako „botoks”, jest silnie działającą naturalną substancją powodującą zahamowanie neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami – porażenie tego nerwu powoduje, że zmarszczki przestają się pogłębiać i a powstawanie nowych jest znacznie ograniczone. Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet.

Toksynę botulinową stosuje się nie tylko w medycynie estetycznej, ale także przy leczeniu różnych dolegliwości jak: zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, nadmierna potliwość, nocne zgrzytanie zębami. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza pożądaną okolicą w której podano zastrzyk.

Jak się to robi?

Przed rozpoczęciem zabiegu specjalista przygotowuje skórę do procedury. Początkowe czynności polegają na dokładnym odtłuszczeniu i dezynfekcji skóry. Po uprzednim przygotowaniu w obszar iniekcji zostaje wprowadzony preparat. Po zabiegu skóra zostaje schłodzona i posmarowana specjalnym kremem. Cały zabieg trwa bardzo krótko, jest nieinwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Pełen efekt działania pojawia się po około 14 dniach od podania toksyny i utrzymuje przez ok. 4-6 miesięcy. Po takim czasie wskazane jest, aby powtórzyć zabieg. Zabieg można powtarzać co 6 – 8 miesięcy, ale nie częściej niż co 3 miesiące.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do zabiegu są przede wszystkim widoczne zmarszczki mimiczne, tj.: kurze łapki, zmarszczki na czole i tzw. zmarszczka lwia między brwiami. Od niedawna botoks stosuje się także do uniesienia opadających kącików ust, tzw. zmarszczek palacza nad górną wargą, a nawet na „pomarańczową skórkę” na brodzie. Nowością jest wykorzystywanie botoksu do leczenia zmarszczek podłużnych i poprzecznych na szyi.

Przeciwwskazania:

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta – Eatona);
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie);
  • miejscowe infekcje skóry
  • ciąża, okres laktacji

Reakcje te maja charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach.

Zalecenia po zabiegu

  • unikać masażu w miejscach wstrzyknięć;
  • w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu).

Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności. Ślady po wkłuciach są prawie niewidoczne.